Tagadhatatlanul hatással van kis hazánk éghajlatára is a klímaváltozás. Május végén járunk és hetek óta nyári meleg tapasztalható napközben. Kevés csapadék hullott az elmúlt időszakban, és a meteorológusok előrejelzései alapján várható nagy viharokból is csak a színdarab száraz része ér el Szekszárdra. Az esőből csak mutatóban láttunk. Bár nevezhetjük ezt szerencsének is ha az ország más területeire lesújtó jégkárokat vesszük figyelembe.

Ennél jelenleg sokkal nagyobb problémát jelent a vadkár. Több bejelentés érkezett tagjainktól, illetve a tanyabizalmi kollégák személyes tapasztalatai is ezt erősítik meg. Sok kertbe visszatérő vendégek a vaddisznók, őzek, rókák vagy más bátor vadon élő állatok a környező fás területekről. Öreg néne, Sima-bőrű, Piroska nagymamája és sokan örülnek ezeknek a látogatóknak, de ők is csak abban az esetben, ha a vendég ismeri az etikettet. Vagyis csak azt szabad elfogyasztani, amivel megkínálnak…

Egyesületünk még év elején felvette a kapcsolatot a helyi vadásztársasággal. Az egyeztetés során szóba kerültek azok a kérdések is természetesen, amik minden vadkár esetében felmerülnek. A szakember elmondta, hogy az első a területünk védelme, a kerítés megléte. Legyen az kőből, fából, drótból vagy bármiből, annak az állapotát folyamatosan figyelni kell. Nyilvánvalóan ez nagy anyagi terhet jelenthet, de preventíven sokkal hatékonyabbak lehetünk kertünk minden növényzetének védelmében. A nyitott területek, sérült kerítések esetében hasztalan bármilyen bejelentést tenni.

Amennyiben a biztonsági előkészületek ellenére is vadkárt tapasztalunk, úgy keressük bizalommal a helyi vadásztársaságot. Akik a jogszabályi előírásoknak megfelelően járnak el minden panaszos esetében.