Bűnmegelőzés

„Bűnmegelőzés minden olyan intézkedés és beavatkozás, amelynek célja vagy
eredménye a bűnözés mennyiségi csökkentése és az állampolgárok biztonságérzetének
javítása, történjék az a bűnalkalmak csökkentésével, a bűnözést gerjesztő okok hatásának
mérséklésével vagy a sértetté válás megelőzésével.”

Európai Unió Tanácsa

A Szőlő-Szem Civil Bűnmegelőzési Egyesület egyik fő tevékenysége az aktív részvétel Szekszárd város bűnmegelőzési tevékenységében. Az országban egyedül állóan közel 6000 présház, szőlős-birtok található a várost ölelő dombokon. Ezen kis gazdaságok biztonságának megteremtése nagy feladatot ró a város rendőrségére és a biztonságáért felelősséget vállaló állampolgárokra egyaránt. Ezt a nemes és felelősségteljes feladatot vállalta fel Egyesületünk ! Fáradhatatlan, kitartó munkával megkerestük a présházak tulajdonosait, felhívtuk figyelmüket annak fontosságára, hogy biztonságukért nekik is tenniük kell.

Kiépítettük a tanyabizalmi hálózatot. A hálózatban részt vevő pártoló tagok rendszeresen tájékoztatják a tanya bizalmikat a présházuk, tanyájuk környékén megfigyelt szokatlan „ jelenségekről”. Ismeretlen autó, ismeretlen személyek, akik a megszokottól eltérően viselkednek. Ezeket az információkat rendszeresen továbbítjuk a megfelelő hatóságok felé. A kiépített rendszerben a részt vevő állampolgárok nem tesznek egyebet, mint figyelnek Gondoskodással, odafigyeléssel vannak a saját és a szomszédjuk tulajdona felé. Ez nem több, mint az az általános elvárt emberi, állampolgári magatartás amit szomszédunktól egyébként is elvárhatunk.

Bár nem vagyunk polgárőrök tevékenységünk kapcsolódik a Polgárőrség SZEM Mozgalmához. Éppen ezért 2016. évben kértük felvételünket a Polgárőrség SZEM Tagozatába, amit el is fogadtak. A bűnmegelőzés a társadalom közügye kell, hogy legyen. A jó közbiztonság nem teremthető meg kizárólag bűnüldözés és a büntető igazságszolgáltatás hagyományosnak mondható eszközeivel. Szükséges a társadalom, az állampolgárok aktív részvétele is! Ez az aktív részvétel a legfontosabb munkánk során. Tanya bizalmijaink járják a területüket, összegyűjtik az információkat. Tájékoztatják a lakosságot azokról a lehetőségekről, melyeket maguk is megtehetnek azért, hogy tulajdonukat biztonságban tudják. Várjuk azon fiatal, agilis, biztonságáért tenni akaró présház, szőlős-terület, tanya tulajdonosok jelentkezését, akik áldozatos munkánkban részt kívánnak venni!

Tegyünk közösen biztonságunkért, javaink megőrzéséért, hogy gyermekeink, unokáink biztonságban nőjenek fel, családunkkal, barátainkkal boldogan élvezhessük présházunk, hétvégi házunk adta pihenést!